Alaksandr Łukaszenka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(jedziemy)
Linia 1: Linia 1:
{{WEdycji|Runab}}
{{sur|białoruskiej ikony demokracji|imię|Aleksander}}
{{sur|białoruskiej ikony demokracji|imię|Aleksander}}
{{cytat|Prymus kołchozowych szkół.|[[Big Cyc]] o młodości '''Łukaszenki'''}}
[[Plik:Lord of the belarus.jpg|thumb|250px|Władca Białorusi]]
[[Plik:Lord of the belarus.jpg|thumb|250px|Władca Białorusi]]
[[Plik:Aleksandr_Lukashenko.jpg|thumb|250px|Ciepłe spojrzenie Aleksandera Łukasza Stęka]]
[[Plik:Aleksandr_Lukashenko.jpg|thumb|250px|Ciepłe spojrzenie Aleksandera Łukasza Stęka]]
'''Aleksander Łukaszenka''' (pseudonim ''Бацька'' – ''Ojczulek'', ur. [[30 sierpnia]] [[1954]]) – [[Białoruś|białoruski]] polityk, tak naprawdę zwie się Алeксандр Лукашeнка, ale woli przedstawiać się swoim zachodnim odpowiednikom swoim zachodnim odpowiednikiem. Od niepamiętnych czasów jest <del>dyktatorem</del> [[prezydent]]em [[Białoruś|Białorusi]].
'''Aleksander Łukaszenka''' (biał. '''Аляксандр Рыгоравіч Лукашэнка''', ros. '''Александр Картошка Лукашенко'''. pseudonim ''Бацька'' – ''Ojczulek'', ur. [[30 sierpnia]] [[1954]]) – [[Białoruś|białoruski]] polityk, właściciel największego kartofliska na świecie.


== Życiorys ==
== Życiorys ==
Urodził się 30 sierpnia 1954 roku w Kopysiu. W oficjalnych biografiach można przeczytać, że jego ojciec zmarł podczas [[II wojna światowa|II wojny światowej]]. Prawdopodobnie tak wspaniałomyślny polityk nie okłamał swojego narodu co do swojej biografii. Prawdopodobnie ojciec Baćki zginął podczas starć z żołnierzami wyklętymi. Polscy partyzanci nie uznali zakończenia wojny i prowadzili walki do 1963 roku. Niby walki trwały tylko w okolicach granicy polsko-radzieckiej, ale Kraj Rad stanowi cały świat (a przynajmniej jego sens), więc można podciągnąć, że to nadal była wojna światowa.
Urodził się rok po śmierci [[Józef Stalin|Stalina]], w wiosce między Mińskiem (białoruskim, nie tym rozjeżdżonym przez pociągi) a Smoleńskiem. W Akademii Rolniczej uczył się sadzenia ziemniaków, a także jak pić, żeby nie znaleźć się pod stołem. Prawdopodobnie poznał tam [[Władimir Putin|Putina]] i razem wstąpili do [[KGB]] (Kawalerowie Gryzący Buraki). Jednak Olkowi się tam nie spodobało, bo musiał być służącym dla wyższych od siebie rangą. Pomińmy ten etap jakże ciekawego życia jakże ciekawego Wodza Ziemi Białosowieckiej. Jakoś pod koniec Sowieckiego Sojuzu dostał największy awans w karierze – został dyrektorem 209. Buraczano-Kartoflanego Kołchozu im. Grigorija Saakaszwilego. Szło mu tam nieźle (jako dobry synek Sasza oddawał 10% kartofli mamusi, żeby mu pichciła kartoflankę, a także 20% buraków, żeby robiła mu barszczyk – nie ma jak u mamy), więc postanowił wystartować w I Wielkiej Farsie Białoruskiej. Jako wielki Wódz oczywiście wygrał. Od tej pory zmienia partnerki, pilnuje żony w kołchozie i hoduje krowy.

W polityce zadebiutował w 1990 roku, awansując z kierownika sowchozu na deputowanego ludowego do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR. Wyróżniał się wysoką aktywnością i często korzystał z możliwości wystąpienia. Mówił o wszystkim, od prywatyzacji po stan drogi z Grodna do Moskwy. Opozycja zarzucała mu, że mówi bez sensu. Zwolennicy, że z sensem. Niezależni obserwatorzy zaś, że nieważne co mówi, ważny by w końcu zdecydował się, czy chce mówić po rosyjsku czy białorusku.

w 1994 roku został prezydentem Białorusi. Jego pierwszą poważną decyzją była zmiana flagi i godła. Dotychczasowa flaga zbytnio kojarzyła się z [[Flaga Polski|flagą Polski]], a [[Litwa|Litwini]] pisali pisma do Mińska, gdzie domagali się płacenia tantiem za przywłaszczenie sobie Pogoni. Łukaszenka zdecydował się przywrócić lekko zmodyfikowane symbole z czasów komunistycznych. I tak flaga symbolizuje piękny zachód słońca nad bagnami, a w godle uwieczniono Białoruś otoczoną wieńcem ze zboża i kapusty.

W 2001 roku wybrał pierwsze wybory prezydenckie. Zdobył 76% głosów, a wszelkie oskarżenia o fałszerstwach [[Nikogo to nie obchodzi|nikogo nie obchodziły]], <del>[[bo tak]]</del> bo [[World Trade Center]]. W 2006 roku odbyły się kolejne wybory. Jak wszyscy przyznali, zostały one sfałszowane. Przyznał się do tego sam zainteresowany przyznając, że popiera go 90% narodu, ale musiał zmienić wynik na swoją niekorzyść, by wyniki były bardziej europejskie. Według potwierdzonych przez niezależnych obserwatorów z Rosji i Samoobrony wyników, w wyborach prezydenckich w 2010 roku przy 90% frekwencji Łukaszenka zdobył 79,65% głosów, 21,89% Andrej Sannikau, 11% Jarosław Romańczuk, a pozostałe 2,46% pozostali kandydaci. Okrągłe 115. To jest słabo. No nic, meczyk.


== Stosunki z Polską ==
== Stosunki z Polską ==
Linia 21: Linia 27:
* Otrzymał IG Nobla.
* Otrzymał IG Nobla.
* Udowodnił, że człowiek bez rąk może klaskać.
* Udowodnił, że człowiek bez rąk może klaskać.
* Poczęstował [[Steven Seagal|Seagala]] [[Marchewka|marchewką]].
* Odkrył, że [[Andrzej Duda]] sfałszował wybory.
* W 2006 roku zajął pierwsze miejsce w produkcji dżinsów na świecie.
* Jest na ''ty'' z [[Steven Seagal|Seagalem]].
* 1. miejsce w produkcji dżinsów w 2006 roku.
* Utrzymuje rekordowo wysokie poparcie pomimo braku poparcia.
* Utrzymuje rekordowo wysokie poparcie pomimo braku poparcia.


Linia 33: Linia 38:
* [[Władimir Putin]]
* [[Władimir Putin]]


{{stopka}}
{{Tyrani}}
{{Tyrani}}


{{stopka}}
{{DEFAULTSORT:Łukaszenka, Aleksander}}
{{DEFAULTSORT:Łukaszenka, Aleksander}}



Wersja z 19:33, 4 gru 2021

Plik:Lord of the belarus.jpg
Władca Białorusi
Ciepłe spojrzenie Aleksandera Łukasza Stęka

Aleksander Łukaszenka (biał. Аляксандр Рыгоравіч Лукашэнка, ros. Александр Картошка Лукашенко. pseudonim БацькаOjczulek, ur. 30 sierpnia 1954) – białoruski polityk, właściciel największego kartofliska na świecie.

Życiorys

Urodził się 30 sierpnia 1954 roku w Kopysiu. W oficjalnych biografiach można przeczytać, że jego ojciec zmarł podczas II wojny światowej. Prawdopodobnie tak wspaniałomyślny polityk nie okłamał swojego narodu co do swojej biografii. Prawdopodobnie ojciec Baćki zginął podczas starć z żołnierzami wyklętymi. Polscy partyzanci nie uznali zakończenia wojny i prowadzili walki do 1963 roku. Niby walki trwały tylko w okolicach granicy polsko-radzieckiej, ale Kraj Rad stanowi cały świat (a przynajmniej jego sens), więc można podciągnąć, że to nadal była wojna światowa.

W polityce zadebiutował w 1990 roku, awansując z kierownika sowchozu na deputowanego ludowego do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR. Wyróżniał się wysoką aktywnością i często korzystał z możliwości wystąpienia. Mówił o wszystkim, od prywatyzacji po stan drogi z Grodna do Moskwy. Opozycja zarzucała mu, że mówi bez sensu. Zwolennicy, że z sensem. Niezależni obserwatorzy zaś, że nieważne co mówi, ważny by w końcu zdecydował się, czy chce mówić po rosyjsku czy białorusku.

w 1994 roku został prezydentem Białorusi. Jego pierwszą poważną decyzją była zmiana flagi i godła. Dotychczasowa flaga zbytnio kojarzyła się z flagą Polski, a Litwini pisali pisma do Mińska, gdzie domagali się płacenia tantiem za przywłaszczenie sobie Pogoni. Łukaszenka zdecydował się przywrócić lekko zmodyfikowane symbole z czasów komunistycznych. I tak flaga symbolizuje piękny zachód słońca nad bagnami, a w godle uwieczniono Białoruś otoczoną wieńcem ze zboża i kapusty.

W 2001 roku wybrał pierwsze wybory prezydenckie. Zdobył 76% głosów, a wszelkie oskarżenia o fałszerstwach nikogo nie obchodziły, bo tak bo World Trade Center. W 2006 roku odbyły się kolejne wybory. Jak wszyscy przyznali, zostały one sfałszowane. Przyznał się do tego sam zainteresowany przyznając, że popiera go 90% narodu, ale musiał zmienić wynik na swoją niekorzyść, by wyniki były bardziej europejskie. Według potwierdzonych przez niezależnych obserwatorów z Rosji i Samoobrony wyników, w wyborach prezydenckich w 2010 roku przy 90% frekwencji Łukaszenka zdobył 79,65% głosów, 21,89% Andrej Sannikau, 11% Jarosław Romańczuk, a pozostałe 2,46% pozostali kandydaci. Okrągłe 115. To jest słabo. No nic, meczyk.

Stosunki z Polską

Plik:Lukaszenko-wita.PNG
Łukaszenko witający się z Polakami

Łukaszenko ma słabe stosunki z Polską. Z pewnością jego stosunek do Polski był kiedyś lepszy, lecz (jak to we wszystkich innych parach) musiał się kiedyś osłabić. Nie wiadomo, czy wina leży po stronie gościa zwanego Лукашэнка, czy też po stronie Polski… wiadomo, że Białoruś w osobie Łukaszenki nie lubi Polski, podobnie jak Łukaszenka w osobie Białorusi.

Ludzie Łukaszenki

99,9999% mieszkańców Białorusi to ślepo posłuszni ludzie Łukaszenki i jego wojsko. Reszta to dzicy kanibale z Dźjikjegoi Lasuj Pelynegoj Dzikujsów, lub opozycja/obcokrajowcy, których Лукашэнка z pewnością wywali z obrębu swojego podwórka, jak tylko Rosjanie dowiozą mu nowe tarcze. Ustrój Białorusi przypomina bardzo mocno monarchię despotyczną gdzie Łukaszenka postrzegany jest jako władca bóg, syn niebios. Dominującym wyznaniem na Białorusi jest łukaszenkizm.

Poparcie

Wedle ostatnich sondaży, w razie wyborów Łukaszenko otrzymałby 123,483% poparcia przy frekwencji przekraczającej 130%. Jest to o niespełna 0,002% mniej niż przed miesiącem, co może sugerować znaczny spadek zaufania Białorusinów do prezydenta (bądź też osłabienie dyscypliny w wydziale fałszerstw wyborczych KGB).

Ważniejsze sukcesy

  • Otrzymał IG Nobla.
  • Udowodnił, że człowiek bez rąk może klaskać.
  • Poczęstował Seagala marchewką.
  • W 2006 roku zajął pierwsze miejsce w produkcji dżinsów na świecie.
  • Utrzymuje rekordowo wysokie poparcie pomimo braku poparcia.

Zobacz też

NonNews
Zobacz w NonNews temat: